Bezpieczeństwo podczas korzystania z elektronarzędzi

power1

Elektronarzędzia są bardzo korzystne – lecz także niebezpieczne, nie tylko dla niewprawnych użytkowników. Kiedy obsługiwanie się nimi staje się rutyną, zaczynamy mieć podatność do nieuwagi czy lekkomyślności – w związku z tym tak niezbędne staje się stosowanie sprzętów zabezpieczających, przede wszystkim ochraniających ręce. Prezentujemy niektóre z nich.
power2
W czasie pracy elektronarzędziami umocowanymi na stałe na stole roboczym czy też na stole pilarskim, pożądane są trochę odmienne narzędzia zabezpieczające, aniżeli podczas pracy narzędziami przenośnymi. Nabywając przykładowo specjalny stolik do pilarki ręcznej, należy sprawdzić, czy urządzenia ochronne zamontowane przy stoliku pasują aktualnemu stanowi techniki, a także czy pozostał wyposażony w przełącznik bezpieczeństwa. Przyciśnięcie wyłącznika jest łatwiejsze, aniżeli zwalnianie klamer albo blokady włącznika.
Tak samo jest kiedy nabywamy strugnicę. Koniecznym sposobem jest odchylana osłona ostrza. W każdej sytuacji należy również zamontować wyłącznik odpowiadający za napięcie zerowe.
Popychaczy nie powinno się chować do szafki, lecz mieć zawsze pod ręką, przy narzędziu. W wielu maszynach użytkowanych stacjonarnie przyrząd ten może być nadzwyczaj korzystny – ręka nie musi w takim przypadku sięgać w pobliże tarczy tnącej, frezu czy wałów strugarki. Identyczną funkcję pełni uchwyt przytwierdzony do kawałka deski albo bezpośrednio na obrabianym elemencie.

Jeśli mamy skrócić pilarką kawałki listew o takiej samej długości, wspaniałym wyjściem będzie odsuwacz – listwa odchylająca odcięte kawałki z pola pracy tarczy tnącej, żeby elementy nie miały kontaktu z jej częścią roboczą.
Obowiązuje zasada, iż elementy muszą być prowadzone pewnie i bezpiecznie, jednak ręce pozostają możliwie jak najdalej od niebezpiecznego narzędzia.

Rodzaje urządzeń ochronnych:

KLIN ROZDZIELAJĄCY Odległość między tarczą tnącą a klinem rozdzielającym powinna wynosić 3 do 8 mm. Najwyższy ząb tarczy tnącej jest 1 mm ponad powierzchnią klina.

POPYCHACZ Popychacz służy do dosuwania elementu do tarczy tnącej Do dosuwania krótkich elementów można użyć kawałka deski z uchwytem.

WYŁĄCZNIK BEZPIECZEŃSTWA Awaryjny ułatwia szybkie zatrzymanie narzędzia. Wyłącznik napięcia zerowego zapobiega włączeniu urządzenia po przerwie w dostawie prądu.

ODSUWACZ Listwa ustawiona tak, aby drobne elementy drewniane ie dotykafy i nie zostaty szkodzone przez wznoszącą się część tarczy tnącej.

OSŁONA RĄK Podczas prac frezarskich, gdy frez nie jest przykryty przez element, konieczne będzie stosowanie osłony rąk, nastawionej na odpowiednią wysokość.

STACJONARNY STRUG Część wału jest przykryta przez element, reszta podnoszoną osłoną (z prawej). Podczas ./ykonywania wręgów wał przyrywa przykładnia (z lewej).

ELEMENT ZABEZPIECZAJĄCY I OSŁONA Podczas odstawiania struga jego wał nożowy w dalszym ciągu pracuje, mogąc spowodować uszkodzenie elementu lub noża. Ze stopy struga pokazanego z lewej strony wystaje element zabezpieczający, zapobiegający kontaktowi noża ze stołem roboczym. Osłona w prawym strugu przy odkładaniu zakrywa wał.

power3

About the Author

Marzena Kondracka
Witam! Nazywam się Marzena Kondracka i prowadzę blog Real Estate skupiający się na tematyce nieruchomości oraz budownictwa. Regularnie umieszczam także artykuły poświęcone wykończeniom wnętrz oraz utrzymaniu terenów zielonych. Znajdziesz tu wiele interesujących poradników a także dokładne instrukcje dotyczące różnych, nieraz fachowych procesów budowy czy kupna nieruchomości. W razie potrzeby kontaktu zachęcam do pisania na adres kontakt@dobre-firmy.eu. Życzę przyjemnego czytania! :)

Be the first to comment on "Bezpieczeństwo podczas korzystania z elektronarzędzi"

Leave a comment