Posadzka z betonowych płyt – różnokolorowe wzory na tarasie

Wiatr i deszcze bardzo zniszczyły starą posadzkę tarasu, wyłożoną łamanymi płytami kamiennymi – stała się nieładna i niebezpieczna. Nowe płyty betonowe przywrócą jej dawną świetność.

posadzka2Taras ten pierwotnie, jeszcze w latach pięćdziesiątych, wyłożono łamanymi płytami kamiennymi i otoczono murkiem z cegieł. Z biegiem lat część płyt zapadła się, tak że podczas deszczu na powierzchni tarasu, przede wszystkim pod murkiem, zaczęły tworzyć się kałuże. Dzieła zniszczenia dokończyły zimowe mrozy.
Gruntowne odnowienie tarasu wymaga zdjęcia starych płyt i ułożonej pod nimi warstwy chudego betonu, nasypania nowej warstwy piasku i zagęszczenia go. Nową posadzkę betonową wykonano z płyt betonowych o powierzchni uszlachetnionej granito wymi okruchami Nadają się one zwłaszcza tarasy przykryte dachami. Na powierzchnie zupełnie otwarte zalecamy raczej piaskowane płyty betonowe, których porowata powierzchnia zachowa swą chropowatość także podczas deszczu, na jesieni i zimą, nie grożąc po-śliźnięciem.
Ułożone tu płyty mają wymiary 40 x 40 cm, pasujące do nich pasy 6 x 40 cm. Środkowe wzory ułożono z ośmiu trójkątów o wymiarach 40 x 40 x 56 cm. Płyty betonowe tego rodzaju produkuje się w pięciu kolorach. My użyliśmy dwóch: płyt o powierzchni w kolorze jasnego granitu oraz płyt brzegowych i czterech trójkątów w kolorze antracytu. Płyty układamy na podłożu z piasku, zachowując stałą szerokość spoin 3 do 5 mm. Piasek musi być płukany i pozbawiony gliny, aby jasne płyty później nie uległy przebarwieniu. Powierzchnię piasku ubijamy wstrząsarką – w przypadku niewielkich tarasów także ubijakiem ręcznym. Prostą listwą drewnianą gładko obciągamy powierzchnię piasku, z lekkim spadkiem na zewnątrz.
Układanie nowej posadzki tarasu zaczynamy od wykonania dokładnego planu. Umieszczamy na nim zarówno zarysy powierzchni tarasu w odpowiedniej skali, jak i kształty poszczególnych płytek, wraz z pasami brzegowymi i wzorem ułożonym na środku. Na podstawie tak wykonanego rysunku najłatwiej będzie obliczyć liczbę niezbędnych płytek. Właściwą pracę zaczynamy od obciągnięcia łatą zagęszczonej wcześniej warstwy piasku, po czym układamy pierwsze płyty zachowując kąt prosty w stosunku do ściany domu. My zaczęliśmy pracę w narożniku powstałym między domem a murkiem. Płytki układamy sztuka po sztuce, stale wygładzając powierzchnię piasku i sprawdzając poziomicą jej pochylenie na zewnątrz tarasu. Powierzchnię betonowych płyt łatwo można wyrównać kilkoma uderzeniami młotka kamieniarskiego z gumową nakładką. Gdy płyty układane przy krawędziach powierzchni wymagają przycięcia, najlepiej zrobić to szlifierką kątową z diamentową tarczą. Na koniec spoiny między płytami wypełniamy drobnym piaskiem kwarcowym, polewając go wodą.
Następnie czyścimy powierzchnie płyt i zabezpieczamy je impregnatem do kamieni. Tego rodzaju środki impregnujące można kupić w supermarketach budowlanych albo w składach sprzedających naturalne kamienie.
Układanie posadzki na tarasie:

1. Dokładny plan ułożenia płyt, z zachowaniem wymiarów, jest niezbędny przede wszystkim dla określenia ich liczby.
2. Podłoże pod płytki betonowe o szlifowanej powierzchni wykonujemy tylko z płukanego piasku (o ziarnach 0-2 mm).
3. Podłoże zagęszczamy ubijakiem ręcznym albo wstrząsarką. Ubijak można wykonać z kawałka kantówki i betonowego cokołu.
4. Prostą listwą drewnianą płasko obciągamy powierzchnię piasku. Powinna być pochylona 2-3 cm na zewnątrz.
5. Pierwsze płyty układamy w najwyższym miejscu, przy ścianie domu. Dobijamy je młotkiem z gumową nakładką.
6. Betonowe płyty przycinamy szlifierką kątową i diamentową tarczą szlifierską. Narzędzie prowadzimy od góry.
7. Poziomicą lub prostą łatą sprawdzamy ułożenie płyt i ewentualnie korygujemy je uderzeniami młotka.
8. Czystym, drobnym piaskiem wypełniamy spoiny między betonowymi płytami, o szer. 3-5 mm. Następnie polewamy je wodą.
9. Poprawiamy schody tarasowe. Stopnie robimy z jasnych, pod-stopnice z ciemnych płyt, układając je na warstwie zaprawy.

Efektowne intarsje:

Kształty, kolory i szlachetne powierzchnie płyt betonowych bywają tak różnorodne, ie można ułożyć Z nich prawie dowolną liczbę geometrycznych wzorów. W przypadku niewielkich powierzchni, takich jak nasz taras, lepiej poprzestać na wzorach prostych. Na powierzchniach większych można odważyć się na zaprojektowanie bardziej skomplikowanych ozdób.
Do ułożenia wzorów pokazanych po lewej stronie wykorzystano przede wszystkim betonowe płytki o grubości 8 cm, produkowane w siedmiu różnych kształtach – na przykład jako kostki kwadratowe o wymiarach od 10 x 10 cm do 30 x 30 cm, jako trójkąty lub pasy ukośne o szerokości 10 cm.

About the Author

Marzena Kondracka
Witam! Nazywam się Marzena Kondracka i prowadzę blog Real Estate skupiający się na tematyce nieruchomości oraz budownictwa. Regularnie umieszczam także artykuły poświęcone wykończeniom wnętrz oraz utrzymaniu terenów zielonych. Znajdziesz tu wiele interesujących poradników a także dokładne instrukcje dotyczące różnych, nieraz fachowych procesów budowy czy kupna nieruchomości. W razie potrzeby kontaktu zachęcam do pisania na adres [email protected]. Życzę przyjemnego czytania! :)

Be the first to comment on "Posadzka z betonowych płyt – różnokolorowe wzory na tarasie"

Leave a comment