Co powoduje, że paski klinowe ulegają zużyciu – sprawdź!

Przekładnie, które są wyposażone w pasek klinowy to dzisiaj jedne z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań. Wynika to nie tylko z ich przystępnej ceny. Mają też bardzo uniwersalny charakter, tryb ich pracy jest cichy, a usterki, które się w nich pojawiają możemy naprawdę błyskawicznie naprawić. Są jednak pewne czynniki, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim, chodzi o oddziaływanie zewnętrznych czynników na pasek klinowy. Prowadzi to do niekorzystnego działania na pasek. A im dłużej trwa takie oddziaływanie, tym gorzej. Profesjonalne paski klinowe znajdą Państwo pod adresem: https://www.ebmia.pl/pasy-klinowe-kola-pasowe-c-196_479_480.html

Co sprawia, że pasek klinowy źle pracuje?

Mimo, że pasek klinowy może się poszczycić bardzo wieloma konkretnymi zaletami, jest w nim też pewne bardzo spore niedociągnięcie. Żeby w pełni dobrze spełniać swoją rolę, musi pracować w pełnej czystości.

Montaż paska klinowego – kluczowa kwestia

Jeśli chodzi o proces montażu paska, tu też mamy bardzo znaczące działanie. Jeżeli naciągniemy zbyt mocno pasek, napędzane nim akcesoria i elementy, z bardzo dużym prawdopodobieństwem ulegną uszkodzeniu. Jeśli zamontujemy pasek ze zbyt dużym luzem, też narazimy się na przestoje, ponieważ w tym przypadku pasek będzie ześlizgiwać się często i dodatkowo, powodować niemały hałas. Podczas montowania nie można na siłę wyginać paska. Szczególnie, co niestety się zdarza – z wykorzystaniem jakichś ostrych narzędzi. Do czego prowadzimy w takiej sytuacji? Do uszkodzenia całej struktury paska i to tak naprawdę, jeszcze w momencie, zanim w ogóle zacznie pracować. Zanim założymy pasek trzeba też upewnić się, czy ułożenie kół pasowych jest odpowiednie i czy powierzchnia jest jednolita i gładka – bez jakichkolwiek nierówności czy zadarć.

rodzaje pasków klinowych


Słuchaj paska

Jeśli pasek klinowy jest zużyty, to nam o tym powie – głośno i wyraźnie. Będzie piszczał, niekiedy dosyć przeraźliwie. Przyczyną powstawania takiego dźwięku jest to, że powierzchnia płaska się wyciera. Może to też wynikać ze zbyt luźnego montażu. Bywa też, ze napędzany paskiem element postawi opór. A także – przedostanie się do niego substancja oleista. Jeśli mamy do czynienia tylko ze zużyciem w stopniu lekkim, można zastosować specjalny aparat, który będziemy aplikować w sprayu. Jeśli dojdzie do zanieczyszczenia pasku olejem, pomoże już tylko i wyłącznie jego wymiana.

Pełna oferta pasków klinowych dostępna w sklepie EBMiA.pl

ebmia

 

About the Author

Marzena Kondracka
Witam! Nazywam się Marzena Kondracka i prowadzę blog Real Estate skupiający się na tematyce nieruchomości oraz budownictwa. Regularnie umieszczam także artykuły poświęcone wykończeniom wnętrz oraz utrzymaniu terenów zielonych. Znajdziesz tu wiele interesujących poradników a także dokładne instrukcje dotyczące różnych, nieraz fachowych procesów budowy czy kupna nieruchomości. W razie potrzeby kontaktu zachęcam do pisania na adres [email protected]. Życzę przyjemnego czytania! :)